Ohjelma

HYVIN TEHTY

Hyvinkään kirkko, Hämeenkatu 16, Hyvinkää

= radioidaan nettiradion kautta.

J = radioidaan Järviradion kautta.

 

 

 

 

 

Perjantai 14.6.2019

9.30 – 15          Kirkko ja kiinankielinen maailma, Missiologinen seminaari, juontajina Juri Veikkola ja Anssi Almgren, kirkko

17.30               Yhteislaulua, Johanna Rantalankila, Jarmo Mäki-Mikola, Houseband, kirkko

18 – 18.30       Avajaiset, Ilkka Järvinen, Jyrki Mattila, Hanna Lindberg, Houseband, kirkko N

18.30 – 19.15 Outoina ja muukalaisina, raamattutunti, Antti Kurkola, Houseband, kolehti pakolaistyölle, kirkko N

20.00               Iltamessu, liturgi Hanna Tolonen, saarna Jüri Perendi, kanttori Taru Paasio. Mukana myös Anna Helenius huilu ja Selina Ingalsuo viulu, kolehti Japanin työlle, Vanha kirkko (Uudenmaankatu 13)

21.00               Metallimessu, liturgi Paula Kallio, saarna Juri Veikkola, Messu-bandi Sami Aspin johdolla, kolehti kehitysyhteistyö­projektit Mongoliassa ja Bangladeshissa, kirkko N

Metallimessun jälkeen tarjolla teetä, kahvia ja mehua kirkon aulassa.

 

Lauantai 15.6.2019

8.00 – 9.00       Opastettu aamukävely (2 km, 1 h) Reijo Huuskosen johdolla, lähtö kirkon edestä

9.00 – 12.45     Hyviä hedelmiä? – Raamatun satoa, juontaja Hanna Lindberg, kolehti Raamattutyölle, kirkko

•    9.00            Hyvä – ei yksikään! Jukka Norvanto N, J

•    9.45            Vain yksi on hyvä, Katariina Leskelä N, J

•   10.15            Tauko

•   10.30            Kuollessaan tuottaa hedelmää, Liisi Niemelä N, J

•   11.15            Oppikaa tekemään hyvää, Reijo Huuskonen N, J

•   11.45            Tauko

•   12.00            Ovi suureen ja hedelmälliseen työhön, Pentti Marttila N, J

 

9.00 – 13.00   Satoa ja väkeä, rukousta yhteisten asioiden ja koko maailman puolesta, kolehti juutalaistyölle, seurakuntakeskuksen kappeli, 2. krs

•       9.00           Elopellolla ja viinitarhassa, rukousta Kylväjän työalueiden puolesta

•       10.15         Tauko

•       10.30         Missio ja passio, rukousta suljettujen maiden ja vainottujen kristittyjen puolesta

•       11.45         Tauko

•       12.00         Rukous ja vastaus, rukousta henkilökohtaisten aiheiden puolesta

9.00 – 13.00      Hedelmiä maailmalta, lähetit lavalla, juontaja Mikko Puhalainen, kolehti lähettien kouluttamiseen ja lähettämiseen, Hämeenkadun koulun ruokala

•       9.00           Japani

•       9.30           Itä-Siperia

•     10.00           Mongolia

•     10.30           Bangladesh

•     11.00           Kaukasia

•     11.30           Itä- ja Pohjois-Afrikka

•     12.00           Juutalaistyö

•     12.30           Pakolaistyö

 

13.30 – 14.30    Konsertti David Lyle Morris, Juri Veikkola, kolehti Itä-Siperian työlle, kirkko N

14.00 – 15.00    Lähettien renkaitten kokoontumisia, Hämeenkadun koulu

14.00 – 15.00    OPKOn ystävien tapaaminen, Hämeenkadun koulu

14.00 – 15.00    Työ kiinankielisessä maailmassa, Paulos Huang, Johanna Rantalankila, Hämeenkadun koulun ruokala

14.00 – 15.00    Seurakuntien edustajien tapaaminen, Hanna Lindberg, Taneli Skyttä, seurakuntakeskuksen kappeli, 2. krs

15.30 – 16.30    Tosi jännä pyhäkoulu, perheiden lähetysjuhla. Näytelmä perheille, teatteri Beta, Perendit, Lysti-lammas, Houseband, kolehti lapsityölle, kirkko N

16.30 – 17.30    Eedenistä itään ja takaisin, raamattutunti, Jukka Norvanto, Inga-Lill Rajala, Houseband, kirkko N

18.00 – 20.00    Ihmeellisesti tehty, lähetysjuhla, työalueelle palaavien ja uusien työntekijöiden siunaus, Ilkka Järvinen, Hanna Lindberg, Pekka Mäkipää, Magnus Riska, Jaakko Rusama, Taneli Skyttä, lähettien puheenvuoroja, Houseband, kolehti tavoittamattomien tavoittamiseen ja Kaukasian-työlle, kirkko N

21.00                 GospelCafe, terveiset Ateenasta ja Kaukasiasta, Pietari Savolainen, MGtH-duo, tarjolla teetä, kahvia ja mehua, kirkko

 

Sunnuntai 16.6.2019

9.00 – 9.30         Aamurukous, seurakuntakeskuksen kappeli

10.00                   Messu, liturgi Jyrki Rauhala, saarna Miikka Ruokanen, kanttorina Marjut Sipakko ja Anna Helenius, lapsi- ja nuorisokuorot sekä Tuomaskuoro, kolehti työlle kiinankielisessä maailmassa, kirkko N, J

13.00 – 13.45    Voittojuoksu, raamattutunti, Seija Uimonen, Johanna Rantalankila, Jarmo Mäki-Mikola, Houseband, kirkko N

14.00 – 15.00     Hyvin tehty, päiväjuhla, Ilkka Järvinen, Sakari Seppälä, terveisiä Etiopiasta, Houseband, kolehti Afrikan-työlle, kirkko N

15.30 – 17.30      Pikku Pietarin piha, kirkkodraama, teatteri Beta, ulkonäyttämö kirkon pihassa

Jukka Norvanto

David Lyle Morris

MGtH-duo